Wycieczka – Łodź, Suntago

Dzięki dofinansowaniu, które nasza szkoła pozyskała, w sumie ok. 40 tys., tym razem klasy 1A , 1B i 1C wybrały się na wycieczkę do Łodzi i Suntago.

      W dniu  02.06.2022r ok. godz. 6.50 spotkaliśmy się na dworcu autobusowym w Zwoleniu. Opiekę zapewniali: p. Loretta Kutkowska, p. Renata Kowalska i p. Cezariusz Lewikowski.  Po sprawdzeniu czy skład osobowy jest kompletny, wyruszyliśmy w trasę. Punktem docelowym była Łódź.

    Na początek mieliśmy poznać miasto w jego rysie historycznym  tj. jako ośrodek przemysłu włókienniczego. Tu nieodzowna okazała się  stosowna wiedza i dobre rozpoznanie terenu. Skorzystaliśmy więc z usług przewodnika. Dowiedzieliśmy się, że Łódź to taki :„ polski Manchester”. Jeszcze na początku XX wieku funkcjonowało tu 600 zakładów przemysłowych. Julian Tuwim ówczesną Łódź określał mianem : „kominogrodu” co dobitnie wydaje się odzwierciedlać charakter miasta.

    Przewodniczka oprowadziła nas i opowiedziała o charakterystycznych komponentach przemysłowej Łodzi. Są to zespoły ( w zasadzie imperia przemysłowe ) stworzone przez : K. Scheiblera, I. Poznańskiego, L. Geyera.

    Moją uwagę przykuł szczególnie pałac Izraela Poznańskiego. Budynek projektował naczelny architekt Łodzi – Hilary Majewski. O pałacu już w fazie projektowania krążyły anegdoty, które świadczyły o bogactwie i rozmachu inwestora. Otóż kiedy architekt zwrócił się do Izraela Poznańskiego z pytaniem jaki ma być styl budowli, otrzymał odpowiedź : „Buduj pan we wszystkich, mnie na to stać”. Pałac ma piękną fasadę  i zachwyca zabytkowymi wnętrzami. Mnie urzekła zwłaszcza jadalnia.

     W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się, że z czasem dużą część budynków o charakterze przemysłowo- włókienniczym (typu przędzalnie, tkalnie ) zrewitalizowano. Powstały apartamentowce o loftowym charakterze, sklepy, biura itp. W jednym z tego typu obiektów byliśmy. Jest to Manufaktura – centrum usługowo – handlowe. Centrum powstało w budynkach dawnej fabryki włókienniczej. Obok licznych sklepów znajdują się tu ośrodki kultury : Muzeum Sztuki, Muzeum Fabryki i Muzeum Miasta Łodzi, kino oraz teatr.

    Kolejnym etapem naszej wycieczki było planetarium (najnowocześniejszy obiekt w Polsce i Europie Środkowowschodniej). Mieliśmy okazję obejrzeć tu gwiazdozbiory wiosennego nieba widoczne po zachodzie słońca tj. Lwa, Panny, Korony Północnej oraz Warkocze Bereniki. Poznaliśmy przy tym nie tylko historię myśli naukowej ale także mity i legendy dotyczące oglądanych konstelacji.

     Tego dnia do hotelu wróciliśmy ok. godz. 19/00. Czekała na nas obiadokolacja.

Kolejny dzień zapowiadał się równie interesująco. Około godz. 9/00 wyruszyliśmy w drogę.

Pierwszym przystankiem był romantyczny park w Arkadii, założony przez księżnę Helenę Radziwiłłównę. Park zajmuje pow. 14 ha. Inspirowany jest stylem angielskim. Obok budzącej zachwyt roślinności  znajdują się tu elementy architektury stylizowane na antyczne i średniowieczne. A propos miejsca na sesje zdjęciową, to park w Arkadii jest idealny.

   Kolejnym etapem naszej wycieczki była rezydencja magnacka – pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Już na początku uwagę przykuwała piękna architektura i ciekawy, bardzo dobrze utrzymany ogród (połączenie stylu francuskiego z angielskim) . Zwiedzanie wnętrz pałacu, jakby „żywcem” wyjętych z czasów, w których zostały stworzone było niesamowite. Wszystkie meble, obrazy i rodzaj materiałów dekoracyjnych, stwarzały niezwykłą atmosferę.

    Ostatni etap naszej wycieczki to już zupełny relaks i regeneracja. Kilka godzin spędziliśmy w parku wodnym Suntago. Tu w zależności od nastroju i aktualnych potrzeb organizmu można było skorzystać z następujących stref tematycznych: moc wodnych wrażeń, odpoczynek pod palmami lub wyciszenie w tropikalnym klimacie.

 W czasie wycieczki pogoda i humory dopisywały, zarówno uczestnikom wycieczki jak i opiekunom.

Wycieczkę zaliczam do udanych. Polecam wszystkim zwiedzenie Łodzi i jej okolic nie tylko śladem fabryk i fabrykantów ale również z uwzględnieniem „ wielokulturowego” i „ zielonego” oblicza regionu.

 W dniu 03.06.2022r. ok. godz. 21/00  wróciliśmy do Zwolenia.

Natalia Kacperczyk 1C

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do końca roku pozostało: 90 Dni 3 Godzin 3 Minut 11 Sekund